Środowisko

Kosmogonia, Kosmos i Geneza Środowiska

Romuald Bogoczek

Chociaż kosmogonią zajmowano się w przeszłości tylko z punktu widzenia mitologicznego lub religijnego, to od pewnego czasu interesuje się nią nauka, a mianowicie (początkowo) astronomia. Obecnie, chociaż kosmogonia jest coraz bardziej usamodzielniającą się gałęzią nauki, nadal jest dyscypliną astronomii. Kolejną, jeszcze bardziej szczegółową dyscypliną kosmogonii jest astrochemia, która posługując się radioastronomią i spektroskopią, a także abstrakcyjnym myśleniem naukowym, śledzi powstawanie pierwiastków, ich rozwój i rozprzestrzenianie się w kosmosie, a także łączenie się atomów, najczęściej różnych pierwiastków w związki chemiczne i dalszy los tych związków chemicznych. Czy wszechświat został już ostatecznie uformowany i taki pozostanie już „zawsze”, czy jest może nadal w rozwoju tj. nadal mamy do czynienia z Kosmogonią?

Środowisko naturalne jako układy figur wyobraźni

Jan Kurowicki

Istnieją przynajmniej dwie odmiany naturalności środowiska człowieka. Jedną stanowi natura, jako obiekt przyrodoznawstwa. Była ona obecna przed ludźmi, trwa wraz z nimi, zmieniając się lub modyfikując pod ich wpływem. Będzie istniała też wtedy, gdy wszelki ślad po nich zaginie.

Motoryzacja a środowisko

Paweł Wolak

Rozwój motoryzacji przyczynił się do rewolucyjnych zmian w sposobie życia oraz wywarł ogromny wpływ na rozwój gospodarczy. Na początku, co wydaje się dzisiaj paradoksem, doprowadził do poprawy stanu środowiska naturalnego, szczególnie w dużych miastach. Duży ruch pojazdów konnych powodował bowiem ogromne zanieczyszczenie odchodami zwierzęcymi, pogarszając stan sanitarny. Unoszące się w powietrzu kurz i bakterie wywoływały wiele chorób dróg oddechowych.


Projekt jest częścią serwisu internetowego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie tylko za zgodą właściciela.
Design: Centrum.pl