Autor prezentacji
Wykl_Czarn__47_small

Leszek Czarnecki (ur. 1962 we Wrocławiu) - wrocławski biznesmen, inżynier, doktor ekonomii. Ukończył Wydział Inżynierii Sanitarnej na Politechnice Wrocławskiej, później obronił doktorat na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Podczas studiów, w 1986 pracował w Przedsiębiorstwie Hydrotechniki i Inżynierii TAN, zajmującym się robotami podwodnymi; wkrótce stał się w nim głównym udziałowcem. Po transformacji ustrojowej w Polsce, kiedy zaczęły kształtować się tu mechanizmy prawno-ekonomiczne do prowadzenia działalności leasingowej, założył w 1991 Europejski Fundusz Leasingowy; firmę tę sprzedał francuskiemu bankowi Crédit Agricole za 900 mln zł w roku 2001 obejmując jednocześnie 25% udziałów nowo tworzonej spółki Crédit Agricole Polska; dwa lata później odsprzedał te udziały Francuzom. Od roku 2004 tworzy grupę spółek Getin Holding S.A., zajmujących się działalnością na rynku usług bankowych, ubezpieczeniowych i leasingowych. Na przełomie roku 2005 i 2006 za 17,5 mln euro kupił w centrum Wrocławia Poltegor Centre, najwyższy w mieście wieżowiec zbudowany pod koniec lat 70. Na miejscu wyburzonego Poltegoru powstaje Sky Tower, najwyższy budynek w Polsce. Inwestorem jest spółka LC Corp, należąca do Czarneckiego.

Na najnowszej (2008) liście najbogatszych ludzi świata miesięcznika Forbes, z majątkiem szacowanym na 6,4 mld złotych zajął 446. miejsce, wśród Polaków - awans na 1. miejsce. W 2006 wcześniej Forbes plasował go z majątkiem szacowanym na miliard dolarów na 793. miejscu (ostatnim) na liście. Z kolei na liście stu najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost", w roku 2006, z majątkiem szacowanym na 2 mld zł, notowany był na 9. miejscu oraz 73. na liście stu najbogatszych Europy Środkowej i Wschodniej.

Inne artykuły na podobny temat
Ważniejsze strony po polsku
Ważniejsze strony po angielsku

Zarządzanie dużymi organizmami gospodarczymi. Case study: Getin Holding

Leszek Czarnecki
W kwietniu 2008 roku gościem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu (dawniej Akademia Ekonomiczna im. Oskara Langego) był twórca i właściciel holdingu GETIN Leszek Czarnecki. Zaprezentował w swoim wystąpieniu pomysł biznesowy i sposób funkcjonowania grupy spółek, które przyniosły mu miano najbogatszego Polaka. Leszek Czarnecki odpowiedział także na bardzo wiele pytań członków społeczności akademickiej.
Slajd prezentacji
1 | 2 | 3 | 4 | 5 ... 25  >